Preloader Kapat
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs 1919 günü Atatürk'ün Samsun'a milli mücadeleyi başlatmak için geldiği bir gün olması sebebiyle Türk Milleti’nin de kurtuluşunun başladığı gündür. Atatürk'ün doğum gününü soranlara, 19 Mayıs'ı işaret etmesi bunun en büyük kanıtı kabul edilmelidir.


19 Mayıs 1919, bir toplumu esaret altında kalmaktan kurtaran, Türk Milleti’nin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, çağdaş uygar bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan büyük Türk Ulusu’nun doğum günüdür.


19 Mayıs sadece silahla değil, yürekle, sevgiyle, umutla verilen bir mücadelenin başlangıcıdır. Bu mücadele sadece muharebe alanlarında değil, devrimlerle sürecek fikri ve medeni alanlarda da verilen bir mücadeledir.  Aydınlık yarınların, demokrasi ve Cumhuriyetin, eşitlik ve hürriyetin, barış ve huzurun teminatıdır.


Cumhuriyet erdemini, barış ve huzuru bizlere yüksek bedellerle armağan eden kahraman şehit ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyor, başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyoruz.